Види бетону і їх використання в будівництві

  • Види бетону і їх використання в будівництві

У будівництві бетон є найвживанішим матеріалом. За оцінками фахівців, його доля складає близько 40%. При цьому різні види мають своє призначення і застосування. Розібратися в різновидах не так просто, особливо враховуючи декілька класифікацій. Спробуємо внести ясність в це питання.

Про що розповість склад і маркування
З точки зору класифікації, бетон поділяється на дві основні групи:

  1. Загальнобудівельний (конструкційний), використовуваний найширше.
  2. Спеціальний, такий, що має додаткові властивості й характеристики у зв'язку зі специфікою призначення.

У обох групах є розділення, грунтоване на вазі застиглого моноліту :

  • Важкий (щільність понад 2000 кг/м³);
  • Легкий (щільність менше ніж 2000 кг/м³).

Додаткові характеристики також враховуються в класифікації, серед них проходить ділення за складом:

  • За видами в'яжучого (цементний, шлаковий, гіпсовий або вапняний);
  • За структурою після набору міцності (великопористий, комірчастий, поризований і щільний);
  • За видами наповнювача (щільний, пористий або спеціальний).

Вказані чинники забезпечують відмінності у рамках окремо взятої марки, але при цьому їх не так багато. Наприклад, М250 може бути легким або важким, але не пористим. При цьому є морозостійкі сорти і водонепроникні, тобто марка може мати спеціальне призначення. 

Звідси ще одно доповнення в класифікації за додатковими властивостями:

  • Морозостійкість. Кількість циклів повного промерзання – відтавання, яке матеріал витримує без деформацій і руйнування. Позначається буквою F, цифра – кількість циклів (наприклад, F50);
  • Водонепроникність. Позначається W, чим більше цифри, тим більше матеріал чинить опір дії води. Спеціальний гідротехнічний бетон має маркування W200, і взагалі з водою не взаємодіє.

Таким чином, маркування БСГ М250 В20 Р1 F200 W6 можна прочитати, склавши повне уявлення про допустиме застосування:

  • Бетонна суміш готова (БСГ);
  • Міцність моноліту 250 кГс/см² (М250), гарантована міцність 20МПа (В20);
  • Рухливість (інакше звана пластичність) Р1 (іноді П1) характеризує легкоукладуваність. В такому випадку суміш «дуже в'язка»;
  • Висока морозостійкість (F200) гарантує в кліматі України сотні років експлуатації без руйнувань і дефектів;
  • Середня водонепроникність (W6) потребує обов'язкової гідроізоляції.

У детальному описі буде вказаний вид наповнювача. Звичайний вибір – гранітна крихта або щебінь. 

Уміння прочитати маркування допоможе вибрати необхідний бетон.

Деякі відмінності й обмеження застосування звичайного бетону

Загальнобудівельний розчин заведено ділити за призначенням залежно від міцності. Додаткові властивості можуть накладати деякі обмеження, про які потрібно знати.

У частці, цивільному і промисловому будівництві застосовуються розчини марок М100 – М400. Не розглядаючи окремі види, можна приблизно так розділити їх призначення:

  • М100 – допоміжні роботи (подушки, підбетонка і так далі). Завдання – створити основу для укладання міцніших сумішей;
  • М150 – М200 – застосовується для стягувань, тротуарів невеликих фундаментів лазень і господарських будівель;
  • М250 – М400 – усі інші завдання. Фундаменти, стіни, ЗБВ і так далі

Як правило, в цій групі середня водонепроникність, тому потрібно облаштування дренажу, гідроізоляції й захист відкритих ділянок (цоколь, ганок і так далі).

На замітку! Є обмеження залежно від міцності: поверховість будинку (навантаження на фундамент), довжина прольотів, облік характеристик грунтів і так далі 

У будь-якому разі будівництво ведуть за проектом, в якому вказані мінімально допустимі вимоги. Якщо проекту немає, потрібен окремий розрахунок навантажень і правильна оцінку грунтів (особливо рівня грунтових вод). Наприклад, при високому рівні рекомендується не використати М350, а вибрати гідротехнічний склад, маркований W200. 

Обмеження на застосування не є недоліками, їх просто потрібно враховувати, щоб не переплачувати за дорожчий розчин. Важливо пам'ятати, що готові суміші, що відповідають стандартам, на заводах роблять з точним дотриманням технологій. Після виготовлення партії ви отримуєте саме ті характеристики, на які розраховуєте. 

Особливості застосування спеціальних бетонів

Коли потрібний жаростійкий або кислототривкий склад, застосовують спеціальні бетони. Сьогодні складно знайти сфери, в яких не можна використати спеціальні сорти бетонів. Навіть група звичайних марок дозволяє вирішити більшість завдань. Наприклад, будівництво укріпленої підземної споруди. 

Проте бункери не найяскравіший приклад того, на що здатні склади, виготовлення яких проходить за особливими технічними вимогами.

  • Жаростійкий склад здатний тривалий час працювати в умовах високих і надвисоких температур без руйнування і деформацій;
  • Високоміцні сорти витримають сильний землетрус, надвисокі навантаження, у тому числі впродовж тривалого часу. Підстави атомних станцій з таких марок навіть не маркують за терміном довголіття, але очевидно, що це віки;
  • Кислототривкий розчин після затвердіння стає практично хімічно нейтральним, чинячи опір дії будь-яких агресивних середовищ і негативних чинників;
  • Гідратний бетон застосовується для антирадіаційного захисту і при надважких умовах експлуатації. 

До речі, мабуть, гідратний склад, ледве не вершина властивостей і характеристик розчинів усієї класифікації цього незамінного будівельного матеріалу. Надважкий склад з мікроскопічним вмістом води й наповнювачами з особливими параметрами здатний тривалий час чинити опір активному руйнуванню. Тобто серйозним механічним навантаженням. 

Помітимо, що різноманітність вражаючих характеристик у більшості своїй має типовий набір з цементу, піску, наповнювача і води. Регуляція якостей визначається пластифікаторами, модифікаторами, присадками й добавками. Навіть звичайна марка М350, отримавши відповідні добавки, може застосовуватися при негативних температурах або для укладання у воду. Що ж говорити про складні композиції, в яких кількість інгредієнтів обчислюється десятками. Хіміки давно навчилися формувати практично будь-які властивості, а технологи правильно підбирати пропорції. Тому в загальнобудівельній групі є декілька обмежень, які досить врахувати, щоб заощадити. 

А якщо говорити про бетони в цілому, то можна стверджувати, що на використання цього матеріалу обмежень в принципі немає.

30/09/2020 14:55:45
0
2526

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!